Čo je to „Umenie z odpadu“?

Umenie, to už dávno nie sú len autori ako Van Gogh alebo Michelangelo. Mnoho nádherných vecí je možné vytvoriť aj z materiálov, ktoré by za normálnych okolností skončili v odpadkoch – napríklad z plastových fliaš, plechoviek, kusov látky alebo dreva, odpadových kovov, alebo aj plastových obalov.

Prečo je separovanie dôležité?

Denno-denne vidíme obrovské množstvo záberov, na ktorých sú pláže plné plastových fliaš, lesy, kde sa potkýname o plechovky, mokvajúce kopy starých novín medzi panelákmi alebo staré pneumatiky a stavebný odpad nahádzané na poliach. Alebo ešte bližšie k nám… Nádoby na plasty, papier a sklo, do ktorých mnoho ľudí hádže všetko možné. Ak chceme žiť na čistej planéte, musíme vždy začať od seba. Pre začiatok úplne jednoducho – tým, že sa naučíme, čo z odpadu patrí do ktorej nádoby.

Prečo robíme túto súťaž?

Pretože vyhodením odpadkov do smetného koša práca s nimi nekončí. Veľkú časť možno recyklovať a znova použiť na množstvo výrobkov, ktoré denne využívame. Denne nám rukami prechádzajú napríklad výrobky z recyklovaného papiera, z plechoviek sa vyrábajú časti bicyklov, ale aj áut, zo skla nové sklenené nádoby, ale aj materiál na stavby a z plastov napríklad aj záhradný nábytok, oblečenie alebo tenisky. Ale to nie je všetko… Zo starých plechoviek, kúskov plastov alebo látky však môže vzniknúť aj umenie.

Ako má prihlásené dielo vyzerať?

Môže to byť obraz, socha, šaty alebo napríklad aj nejaký nápaditý úžitkový predmet. Čo bude znázorňovať, je úplne na vás. Splniť však treba niekoľko praktických kritérií. Prihlásené dielo musí byť:

  • kompaktné
  • prenosné
  • vyrobené z odpadov tak, aby bol rozpoznateľný pôvodný materiál
  • rozmery nie menšie ako 45x45x1 cm (napr. obraz) a nie väčšie ako 100x100x100 cm (napr. socha)

Kto sa môže prihlásiť?

Ktokoľvek starší ako 16 rokov. Pokiaľ nemáte 18 rokov, treba uviesť aj kontakt na niektorého z rodičov. Ak však máte mladších súrodencov alebo šikovné deti, môže ich prihlásiť ich zákonný zástupca.

Kedy sa dozviem, či som postúpil/a do finále?

Ak vaše dielo porotu zaujalo, dostanete v piatok 4. mája e-mail, aby ste do 15. mája doručili už dielo samotné na adresu sídla spoločnosti. Nezabudnite si preto kontrolovať mailovú schránku, aby ste stihli termín.

Čo môžem vyhrať?

  • Organizátor na základe rozhodnutia komisie udelí desať cien rozličnej hodnoty (ďalej ako „výhra“):
  • 1. cena: 1000 eur
  • 2. cena: 750 eur
  • 3. cena: 500 eur
  • 4 – 10. cena: vecné ceny
.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 150px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(http://umeniezodpadu.sk/wp-content/uploads/2018/04/shutterstock_270895094_2.jpg); }